sobota 25. května 2013

Nebe – peklo - ráj / Tyglík české poezie pro děti 20. století


-->
Přiznám se, že básnické sbírky si z knihkupectví většinou neodnáším. Všechna dobrá jména, co máme v knihovničce, jsem coby tuplovaná intelektuálka nakoupila na střední a vysoké škole. S výběrem Nebe - peklo – ráj jsem ale neváhala. A docela za jeho pořízení lobuju, i když po nadšení z knihkupectví přišla mezifáze „A co teď s tím?“

Zdaleka tam totiž nejsou jen básničky pro děti. Některé „ryze dospělé“ básně se možná budou vzpírat i vám. Ale ty nahlas číst nemusíte. Myslím, že zásadní je ta šíře záběru. Ukázat dítěti, co všechno může být poezie a o čem všem se skládají básně. Že to není jen „Pec nám spadla.“ Že ty básně baví ve dvou letech, stejně jako ve dvaceti a čtyřiceti. Navíc tam jsou naprosté pecky od slavných jmen. Ivan Magor Jirous, Emanuel Frynta, Jiří Nikl, Pavel Šrut. Ale taky Seifert, Skácel, Hrubín. A spousta dalších méně známých básníků. A hodně velice vtipných, velice půvabných nebo velice chytrých (i smutných) básní: 246 kousků od 153 autorů. Krásné.


Proč si to pořídit
Je skvělé mít doma místo spousty knih jen jednu. A dostat v kvalitním výběru tipy na jména, s nimiž byste se asi nikdy nesetkali. Další věc jsou kresby. Alžběta Skálová je něco jako superstar dětské ilustrace, Alžběta Zemanová a Radana Přenosilová jí perfektně sekundují. Kniha je rozdělená na tři části (viz název) a každá z nich si rozebrala jednu. Třetí argument je koncept, který můžete nebo nemusíte následovat. Každá z básní odkazuje na jinou stránku v knize. Můžete při čtení putovat směrem, který pro vás naznačil editor Petr Šrámek (nebo taky ne). Hodně promyšlené jsou i rejstříky na konci: jsou nejen podle autorů, ale také dle data narození, počtu veršů i začátku básně.
Ukázka? Třeba Pohádka od Karla Plíhala u nás doma slaví velký úspěch!

Na veřejné skládce / žil byl starý vládce, dloubal tupým mečem / do konzervy s lečem… / Našel jsem já na ulici / sedmiprstou rukavici. Je to smůla, Boží trest, když mám prstů jenom šest…Vydavatelství Albatros, 2009 (cca 399 Kč)
Žádné komentáře:

Okomentovat