úterý 22. října 2013

Velké putování Vlase a Brady

Komiks od výtvarníka Františka Skály juniora se asi prodává spíš v gallery shopech, než v klasickém knihkupectví s krtečkovými regály. Ale není to ten typ kunstu, který by děcka nedokázala strávit. Má výrazné a zároveň přiměřeně "infantilní" ilustrace. Příběh sice trochu punk, ale drží, postavy jsou celkem srozumitelné a na konci čeká i ta překvapivá pointa. Že je to více či méně švihlé, je spíš plus. Doporučuju!

  
Vlas a Brada jsou dva mládenci se speciálními schopnostmi. Prvnímu mohou růst vlasy neuvěřitelnou rychlostí do obrovské délky, druhý se na prudkém slunci pomalu vytrácí. Nevadí, že to nechápete, ono to má smysl v ději. Debatovat o tom, jestli bylo na začátku vejce nebo slepice taky nemusíme, prostě to tak je. Jednoho dne Vlas objeví modrý démant a začnou se dít věci. Přes noc ho někdo unese a Brada se vypraví na záchrannou akci. 
 
 Následuje několik pěkných absurdních situací a první velká akce: Brada dostihne motýlovce, který Vlasa unesl, ve spánku ho sváže Vlasovým vlasovým porostem a oba utíkají... Pokud hledáte v téhle knížce nějaké ponaučení, pak přišlo právě tady. Hoši sice pronásledujícího motýlovce lstí zneškodní a způsobí mu ošklivá zranění, hned se ale zastydí a pečují o něj tak dlouho, dokud se neuzdraví. Další sebezyptný moment má Brada hned na začátku cesty, kdy promoklý a prostydlý málem nechává kamaráda na holičkách. Takovou tu obecně rozšířenou mentální mantru „můžou si za to sami“ se mu ale podaří včas zpacifikovat a jde dál. Tak nějak to posouvá definici hrdinství k překonávání pohodlné malosti a nenápadné každodennosti…


Přes další vtípky a hravé absurdity se hrdinové dostávají až k hlavnímu zloduchovi, svedou s ním dramatický souboj (superschopnosti opět zaberou) a zachrání nic netušící městečko před naprostým zničením. A nakonec zjistí…


Tadeáš má komiksy rád. Nevadí mu, když mu jen čtu hlášky z bublin. Samozřejmě se obrázky dají číst i doslovně – nebo spíš včlenit popis situace do vyprávění. Funguje obojí.

 František Skála jr.: Velké putování Vlase a Brady
Vydalo Arbor Vitae v roce 2007
Jedno z rodičovských dilemat: Stín ryby? WTF?!

pátek 27. září 2013

Jógová abeceda

Další věc, kterou jsem pořídila do zásoby na časy, až budou Tadeáš a Venuše větší. Jógová abeceda. Dvacet sedm kartiček se základními písmeny, tj. anglickou abecedou a jedním žolíkem. Na každé je namalované dítě, předvádějící zvíře, věc nebo bytost začínající na písmeno, které má svou pozicí připomínat. V přiložené brožurce najdete i návod, jak ho zacvičit. Plus vždy nějakou zajímavost, která se k zobrazovanému slovu vztahuje. Autorka vybírala tak, aby se daly karty používat i při angličtině. Písmeno M tedy zastupuje Muchomůrka alias Mushroom, písmeno P zase Prase čili Pig.

  

Tyhle karty se doporučují se dětem od šesti let. Přezkoušela jsem je a kromě pár složitějších písmen jde o úplně jednoduché figury. Nic, u čeho by se dalo za přiměřeného dozoru zranit, natáhnout svaly nebo něco skřípnout. 

Vlevo dole žolík alias pozice lotosového květu

Takže bez jakýchkoli ambicí na soustředěné cvičení je občas vytáhnu i na Tadeáše. Respektive vytáhne si je on, když má náladu. Jeho „písmenka“ vypadají podobně, jako když kocour škrábe v písance levou zadní. Některé pozice mu jen předvádím, sám by všechny končetiny zatím dohromady nesladil... Ale užívá si to, což je hlavní. 

  
Baví mě i princip tahání karet: výběr může být vždycky jiný a vytvořit si ho může každé dítě zvlášť. Můžete vytvářet slova, nebo hádat, kdo jaké písmenko právě odcvičil. Autorka navrhuje i dvě varianty „pexesa“, které lze hrát se dvěma sadami karet.


Tad pózuje v "jeho" poloze lotosového květu
 
Autorka Hanka Luhanová už vydala knížku Lali cvičí jógu a Jógové karty I. K těm jsem se zatím nedostala. Měly by obsahovat nejen popis cviků, ale i jejich účinky na dětský organismus, tak možná, že bych se po nich měla poohlédnout, než budou rozebrané.  Více na stránkách www.jogasdetmi.cz

 
Hanka Luhanová: Jógová abeceda

Ilustrace Libuše Vendlová, Nakladatelství Lali jóga, 2013
Cena od 280 Kč


 

pátek 13. září 2013

Slavní hrdinové - Moje první encyklopedie Larousse

Všeobecný kulturní rozhled ještě ve školce! A navíc jako jednoduchý komiks! Robinson Crusoe a Gulliver nebo Petr Pan, Tarzan a Alenka v kraji divů... To jsou (zatím) Tadeášovy nejoblíbenější postavy z knížky, která na prostoru dvou až čtyř stran představuje příběhy nejslavnějších hrdinů reálných, mytických nebo smyšlených. 




Orientální pohádky (Šeherezáda a spol.) se proplétají s Artušovskými legendami, klasickými i moderními díly (Romeo a Julie, Don Quijote, Čtyři mušketýři, Dracula, Mauglí, Tom Sawyer) nebo biblickým světem a antickou i egyptskou mytologií. Ilustrace si rozdělilo čtrnáct výtvarníků, takže příběhy po grafické stránce nesplývají. Každý má svůj styl: jde to od poetických a detailnějších kreseb po svým způsobem karikatury a rozmáchlé črty, které na nějakou roztomilost či popisnost kašlou.




Mám tu knížku dost ráda. Je sice psaná pro děti od pěti let, ale Tad (3) si tam intuitivně našel pár svých hrdinů, které vyžaduje prohlížet a číst. Zbytek nechávám na později. A on sám si sem tam vybere někoho dalšího...


Poslouží nejen jako stručný přehled, ale viděla bych to v pozdějších dobách i na "srovnávací analýzy" a diskuze typu "Kdo je skutečný hrdina a kdo se jen uměl dostat na titulní stránku? :-)

Slavní hrdinové - Moje první encyklopedie Larousse
Mladá fronta 2006

pondělí 29. července 2013

Návštěva malé smrti

Malá smrt je postavička v černé kápi s kosou. Umírající se jí děsí, není to zkrátka žádná radostná práce. Až do chvíle, kdy potká holčičku Evelýnu. Ta dlouho stonala, hodně to bolelo. Se svým osudem se smířila a vlastně se na něj těší. K malé smrti se chová jako k nové kamarádce. Dovádí spolu, malá smrt se konečně dokáže uvolnit. A když se Evelýna musí vydat na další štaci, do dalšího života, rozhodne se stál andělem, který bude doprovázet malou smrt při její práci. A konejšit umírající svým úsměvem.

  
Pokud máte hodně malé děti, asi tu knížku bez předcházejícího tréninku nahlas do konce nedočtete. Alespoň já se zatím neuvěřitelně dojímám téměř nad vším a řekla bych, že i proti své vůli, ale s tím sotva něco nadělám. Oxytocin, prolaktin a bůhvíjaké další hormony bohužel nelze obelhat nějakým cool předsevzetím.


Název je poněkud zavádějící, pokud máte pojem "petite mort" spojený s něčím o dost jiným než postavičkou smrtky s kosou. Nicméně francouzsky píšící belgická autorka jej používá i v originále.

 

Jemné, půvabné, ale nijak sentimentální – to platí pro vyprávění i autorčiny ilustrace, které navozují jakési šedé bezčasí a zároveň lehce ušmudlanou všednost, žádné vypjaté drama a přesto lehce tísnivou atmosféru. Velice pěkná a řekla bych, že i užitečná kniha. Minimum textu, což otvírá pole k podrobnějšímu vyprávění...




Řekla bych, že zbytečně démonizovat smrt tím, že se o ní "zatím nemluví" smysl nemá. A opentlit ji andělíčky a nebíčkem se mi moc nechce. Poloha, do níž ji stylizovala Kitty Crowther mi docela vyhovuje. Smrt by měla být i v uvažování dítěte zásadní skutečnost, která má jasné hranice a důsledky…

Občas to s Tadem čteme - tedy cca od jeho tří a půl let. Evidentně největší problém s tou knihou mám já, když ji mám číst nahlas. Nejde to bez rytmického dýchání, to abych nezačala bulet. Zjistila jsem, že můj muž to má taky tak... No, s tím se asi nedá nic dělat. O čem je v knížce řec Tadeáš chápe. Onehdy říkal v posteli před spaním, že až umře, chce se zas narodit jako Tadeáš...


Kitty Crowther: Návštěva malé smrti
Nakladatelství Baobab, 2013, cena cca 220 Kč

středa 24. července 2013

Zpátky do Afriky!

Sourozenci Terezka a Ondřej na výletě v pražské ZOO podlehnou argumentům papouška šedého a otevřou mazanému opeřenci klec. To stačí. Jára, jak se pták jmenuje, postupně osvobodí všechny, kteří do toho jdou s ním: slona, žirafu, čápa marabu, pelikána, kobru a fenka. Jejich cíl je jasný: vrátit se domů, do Afriky, odkud všichni pocházejí. 



Následují peripetie ryze městské: slon rozsedne tramvaj, na níž se hodlali svést do Hlubočep, celá suita na pochodu městem předstírá, že propagují cirkusové turné. Českým venkovem projdou hladce, díky dokonalé spolupráci překonají i hraniční hory a nakonec stanou u moře… Poslední zádrhel, čili jak vydělat peníze na lodní lístky, vyřeší každý po svém. Slon vykládá z lodí bedny s nákladem, žirafa čistí okna, kobra zbaví palubu všech dotěrných myší a třebas fenek ty peníze prostě nevědomky vyžebrá :-)

  
Jednoduchý a celkem stručný příběh dokreslují drobné detaily ze světa našich každodenních klišé. Důvěřivý hlídač je z Českého ráje a fenka považuje za voříška. Pán, který zvířátkům poradí, kudy z města, mobiluje tak zaneprázdněně, že si ani nevšimne, komu to vlastně odpovídá. Zmatený řidič rozsednuté tramvaje se stáhne ke stánku s občerstvením a u piva tam zůstane až do večera… Zbytek vyprávění už prosviští rychlejším tempem, autor se víc zaměřuje na své zvířecí hrdiny. Každé z nich se něčím vyznamená, přispěje k hladkému průběhu cesty. Vůbec to nevadí. Ona i ta dětská pozornost posléze pomalu klesá a už jde jen o to, dostat se spolu se zvířátky ke zdárnému finále.

  
Knížka má fajn formát: ani velký, ani malý. Dobře se čte na pokračování. A jeden z hlavních důvodů, proč jsem ji Tadeášovi pořídila, jsou půvabné ilustrace od Alžběty Skálové a hravá grafická úprava. Součástí je rozkládací mapa cesty a snad i pohlednice, ale tu jsem k výtisku nedostala.



Jiří Dvořák: Zpátky do Afriky! (ilustrace Alžběta Skálová)
Nakladatelství Baobab, 2012, druhé vydání, cena cca 230 Kč

pátek 12. července 2013

Středověký hrad a Tajemství Egypta

 Je to takové dovolenkové téma… Co mohou mít společné výlety po českých hradech a all inclusive v Hurgadě? Spoustu zvědavých otázek a dvě 3D knížky z JOTY…



 Některé publikace vlastníme i díky tomu, že mi do redakce Otazníků historie chodí recenzní výtisky z různých nakladatelství. Což je super a u dětských historických knih dvojnásob. Většina z nich je odložena na později, protože ve třech letech louskat Historii Evropy od Renáty Fučíkové nebude to pravé ořechové… Ale 3D knížka Středověký hrad z produkce JOTY už je u nás doma dost zajetá… 


 Uvnitř krabice je z kartonových stránek sestavený hrad. Už to děti dokáže nadchnout, hlavně když v jedné z bočních věží najdou polorozpadlou kostru zdechlého zvířátka a ve druhé lotra úpícího v kládě. Jednotlivé listy přinášejí informace o typech a vybavení hradů, způsobu jejich stavby i dobývání a plenění. Nechybí přehled výzbroje obyvatel i dobyvatelů a pár momentek z každodenního života (to je ta hladomorna). 


Celé je to jednoduché, srozumitelné a hlavně pěkně ilustrované. Jako by povstal duch starých slepovaček z Ábíčka... Řekla bych, že by to mohla být dobrá pomůcka při návštěvách tuzemských hradů a zřícenin a to už od tří let věku, soudě dle Tadeáše.

 


Druhý počit z téže kategorie je Tajemství Egypta. Tady je záběr širší, informací víc a forma méně hravá. Faraoni, bohové, písmo a umění, pyramidy, zajímavosti z archeologických vykopávek a samozřejmě zásady mumifikace…

Je to nutně abstraktnější než reálie Středověkého hradu, takže tuhle knížku bych pořídila spíš školákům.  


Tomáš Tůma: Středověký hrad, JOTA 2012

Oldřich Růžička, Tomáš Tůma, Pavla Kleinová: Tajemství Egypta, JOTA 2012
Cena cca 296 Kč

pondělí 8. července 2013

O čertovi

Zvlášť v kapesní „cestovní“ verzi z roku 2008 je to milá knížka s půvabnými obrázky autora a zároveň ilustrátora Pavla Čecha. Příběh o tom, že láska hory nebo spíš rohy a kopyta přenáší…



Hlavní hrdina je čert, což na děti zabírá. Tenhle tvor navíc projde „duchovním vývojem“ a z poťouchlého škůdce bez smyslu života se stane empatický a čestný kominík-správňák. Není to naštěstí žádné unylé vyprávění. Spád dodává příběhu líčení lumpáren a ve druhé půlce i horečkou podbarvené bloudění po střechách a akční útěk přes nebezpečnou ledovou lávku. Konci nechybí dojemná tečka a příběhu přesah, není to však nijak doslovné, což je hodně fajn.


 Líbí se mi tak trochu staromilský jazyk, kterým je příběh napsaný. K autorovu výtvarnému rukopisu perfektně sedí...
  

Trochu pitomě mi znějí jen jména hlavních postav – čert Florimón a kominice Tradamila, to zní jak hodně bakelitové retro z České televize Brno… 

  
Proč to číst
Poctivě napsané a ilustrované! Dobrý mix klasického vyprávění s přesahem, pěkně načrtnutých charakterů, dramatické akce a poetických obrázků


BONUS
 Že je autor akutečně z Brna zjistíte na straně 56, kde narafičil krásné moravské sloveso „zavazel“, jinak je to ale ročník 1968. Vyučil se zámečníkem (!) a letos (2013) za jinou svou dětskou knihu získal Magnesii Literu. Tak to je víc než sympatické: některé sny se opravdu plní. A nejen čertům.

Pavel Čech: O čertovi
SURSUM, 2008 nebo Petrkov, 2011 (2. vydání), cena cca 280 Kč

pondělí 1. července 2013

Psi, psi, psi!

Asistenční pes pomáhá lidem na vozíku, vodící pes slepcům, pes záchranář vyhrabává lidi z trosek, pes léčitel rozveseluje dlouhodobě nemocné děti v nemocnicích… Jedenáct psů různých profesí a "osudů" reprezentuje (nejen) psí svět. 

 
 
Tématické leporelo s ilustracemi Katriny Gasko rozhodně doporučuji hlavně kvůli nenásilnému zařazení handicapovaných hrdinů do každodenního života (psů). Aneb, jak dítěti názorně vysvětlit piktogramy v MHD...


 Verše Ivony Březinové neurazí, přínos téhle knížky spočívá navíc spíš v komentovaném prohlížení a  vyprávění, které přesahuje omezený rozsah několika veršů...



Máme už zruba rok a pravidelně se vynořuje, takže i Tadeáš je zaujat… Samozřejmě nechybí i akční obrázky a příběhy (myslivecký, lavinový a policejní pes), nebo klasika (hlídací pes).

Ivona Březinová, Katarina Gasko: Psi, psi, psi!
Albatros 2012, cena cca 89 Kč, na Albatrosmedia.cz do 10. 7. 2013 za 62 Kč

pondělí 17. června 2013

Příšerný večírek

 
Ropucha pod mostem fňuká, že je strašně ošklivý a nikdo ho kvůli tomu nemá rád. Krysa má stejný problém, ale snaží se ho vytěsnit sarkasmem. Ani netopýr a Pavoučice moc krásy nepobrali. Truchlivá partička loserů vylézá jen v noci a propadá splínu. To se změní, když mezi ně přijde Hyena chechtavá. Je taky pořádně hnusná. Ale v žádném případě si to nepřipouští. A taky ví, že nezáleží na tom, jak vypadáte, pokud je s vámi legrace. Jako ze života, ne?



Příšerný večírek je návod na to, jak porazit vlastní mindráky. Nemá to žádný pasivní happy-end. Zvířátka nezkrásní. Jsou i na konci stejně strupatá, chlupatá, bradavičnatá a olysalá jako na začátku.  Ale krysa hraje na ukulele, pavoučice nádherně zpívá a Ropucha peče dokonalé palačinky. Řešení jejich problému? Uspořádají pro ostatní večírek s hudbou a pohoštěním! Má to obrovský úspěch. Parket praská ve švech. I když, stejně jako v pořádném dramatu, těsně před tím se všechno zauzluje a vypadá to na propadák...


 Předtím...

 

A potom...

Interaktivní bonus:
V knize si hrdinové zapějí a zahrají celkem třikrát blíže nespecifikovanou píseň. Což je ideální okamžik na ozvláštnění četby: střihnout si libovolný song v reálném čase s nimi. Na začátek, když Hyena jamuje na saxofon, dávám Somertime (i když umím jen první sloku). Na další dva hity, které už hrají a zpívají všichni dohromady, doporučuju něco veselého a řvavého. U nás je to Železniční vlečka porazila křečka a Medvědi nevědí od Mládka.




Proč se po tom poohlédnout:
Příšerný večírek přivádí na scénu antihrdiny a outsidery. Třeba si na něj moje dcera vzpomene, až bude o pár let později listovat Bravíčkem nebo Dívkou. A nezhroutí se z toho, že nemá tvářičku jako Barbie. Navíc: text je vtipný a jazyk „nešišlá“. A podtexty jsou zábavné i pro dospělé. Ropucha je evidentně gay, Netopýr alkoholik a Hyena chmaták… 

 

Wolf Erlbruch Příšerný večírek
Scientia, 2004, na netu nyní za cca 53 Kč

středa 12. června 2013

Šmalcova ABECEDA

 
-->
Ohmataná, místy potrhaná a umolousaná od všeho možného. Tak vypadá naše Šmalcova ABECEDA po zhruba roce a půl užívání. Byly doby, kdy ji Tadeáš vyžadoval neustále. Teď ustoupila novým objevům, ale až se začneme učit písmena, vrátí se v plné slávě.




 Ilustrátor Petr Šmalec pojednal každé písmeno na dvoustranu. Na obrázek, který má většinou nějaký jednoduchý děj, nacpal maximum objektů začínajících daným písmenem. Součástí dvoustrany je básnička komentující obrázek: někdy vtipná, někdy trochu kostrbatá. Druhá, černobílá, ilustrace je spojena s hádankou. Jde většinou o logické dedukce pro větší děti. 

 
Pokud hodláte svému dítěti nenásilně rozšiřovat slovní zásobu, je to ideální kniha. Jednotlivé předměty, jevy nebo postavičky lidí a zvířat se tu objevují v nejrůznějších situacích a vztazích. A je jich tam opravdu hodně. Samozřejmě, že logiku to má často dětskou a pohádkovou: v čajovně sedí Číňan, černoch, pes čau-čau nebo čáp. Čaroděj levituje s činkou a čert přichází s člunem na čaj s rumem… To je mimochodem jedna z oblíbených částí přiložené básně… 



Vyhovuje mi, že příběhy poskytují odrazový můstek k vyprávění o věcech, které se zrovna nevyskytují v nejužším světě dítěte a přesto by je mělo začít poznávat: zabrousíme i na hřbitov, do vězení, soudní síně nebo k indiánovi na invalidním vozíčku. 

 
Další důvod, proč si knihu pořídit, jsou ilustrace Petra Šmalce: výrazné barevné plochy, spousta minidetailů, vtip a zkratka. Opravdu vydařené! Jde prostě o současný text s moderními odkazy, důvěrně dětem známými. 



  
















Ke knize si můžete dokoupit i pexeso s obrázky z knihy. Máme ho, ale netroufala jsem si ho zatím vytáhnout: není z kartonu, takže by ho Tad v tomhle věku leda  zničil. Na promyšlenou hru je zatím moc nesoustředěný (a netrpělivý). 




Jiří Dvořák, Markéta Šimková, Petr Šmalec, Radek Malý: Šmalcova ABECEDA
Nakladatelství Baobab, vydáno roku 2010, cena nyní cca 269 Kč


pátek 7. června 2013

Obrazový atlas světa – Podívej se pod obrázek

 
-->
T. jezdí docela často na služebky po světě, takže jsem chtěla Tadeášovi pořídit atlas co nejdřív, aby viděl, kam zas táta letěl a kde naopak žijeme my. Samozřejmě jsem pátrala po takovém, který by odolal nenechavým prackám. Takže stránky z kartonu.


 

Obrazový atlas světa od Svojtky mi vyhovoval nejvíc. Jde o překlad anglického vydání z roku 2009. Každý světadíl má vlastní dvoustranu a je vizuálně pojímán spíš jako celek, než soubor různobarevných států (i když státní hranice naznačeny jsou). 

 

U každé země se vyskytuje minimálně jedna ilustrace – často jde o zajímavou architektonickou památku, ale také se objevují postavičky lidí, zvířat nebo lokálního jídla. Otvírací okénka obsahují podrobnější informace: jde spíš o zajímavosti, než nějaký ucelený přehled, jaký podávají atlasy a klasické učebnice.



-->
Reálie ze současnosti (Atomium v Bruselu, oblíbené grilování masa na australských plážích, karneval v Rio de Janeiro) se mísí se zkratkovitými výjevy z historie (Bitva o Stalingrad, Vikingové v Americe, dinosauří fosílie). Nefungují samy o sobě, jsou to spíš body pro váš vlastní scénář: každý obrázek musíte dítěti okomentovat a usadit do širšího kontextu. Takže dobrá zábava pro společně trávené chvíle. 


 
Každý kontinent má stručnou tabulku Nej. Největší stát, město, hora, řeka, zvíře… Součástí knihy je i velká rozkládací mapa včetně vlajek všech států. Řekla bych, že tenhle atlas předškolním dětem docela solidně naznačí, jak je to s těmi dovolenými a na co se to rodiče koukají při zprávách...



Otáčení obrázků, to je samozřejmě pro děti největší slast…

 Obrazový atlas světa - Podívej se pod obrázek / Svojtka & Co., 2012, cena cca 270 Kč