pondělí 1. února 2016

Piráti a Čarodějky

Tohle jsou dvě stálice Klubu deskových her. Beru je pokaždé a můžu si být jistá, že se nejméně třikrát otočí. Piratatak a Diamoniak jsou karetní hry, ve kterých jde hodně o štěstí a náhodu, malinko o strategii a škodící taktiky... Ideální zábava pro předškoláky a první stupeň!
Pravidla jsou celkem jednoduchá a karty nemají žádné doplňující texty, takže pokud se děti hru naučí, celkem mechanicky ji dovedou hrát i bez dozoru dospělé osoby. Jediný zádrhel může být míchání karet po každém kole. To je docela klíčové. Hráči se totiž nestřídají po jedné kartě - naopak můžou si tahat z balíčku tak dlouho, dokud uznají za vhodné - nebo je nezastaví útok piráta či čarodějnice. A nezamíchaný balíček s dlouhou řadou po sobě jdoucích výhodných karet dokáže vygenerovat adepta na vítěze poměrně snadno a rychle. Naopak smolař si může líznout škodícího piráta nebo čarodějku na "první dobrou" hned několik tahů za sebou.
Cílem Piratataku i Diamoniaku je sestavit buď loď, nebo princeznovský zámek ze šesti dílků jedné barvy. Každý hráč buduje loď či zámek takové barvy, jejíž dílek si lízne jako první. Od začátku hry až do konce, a to i když o všechny karty této barvy náhodou přijde. Je to výhoda: nemůže se s jiným hráčem přetahovat jako v kvartetu. Také smí svou vytouženou kartu od protivníka koupit za zlaťáky nebo diamanty, na něž lze v lízacím balíčku narazit. A soupeř mu ji MUSÍ prodat. Budování maří osm škodících karet pirátů či čarodějek - když na ně hráč narazí, jeho tah končí a on se musí vyplatit buď třemi libovolnými kartami nebo speciální kartou "zbraně" - což je buď dělo nebo víla s kouzelnou hůlkou. Toto "výpalné" jde do odhazovacího balíku, který se znovu zamíchá a vrátí do hry až poté, co se dobere poslední karta lízacího balíčku. Hráči tak mohou velice efektivně překazit rivalovi cestu k vítězství - to když odhodí právě tu kartu, kterou sbírá - a on musí čekat na další zamíchání.
Moje resumé: výborná a chytlavá hra třeba na cesty a dobrý odrazový můstek do světa her.
Velká výhoda jsou krásné obrázky a skvěle zvolené téma. Na piráty, princezny, víly a čarodějky děti prostě slyší.  
PS: Když Tadeáš prohrává, tvrdí, že nemá v plánu zvítězit, ale chránit nás vlastním tělem před piráty. Taky přístup...

Piratatak / Diamoniak - výrobce Djeco
Pro 2–4 hráče, délka hry cca 15 minut, věk 5 +

Žádné komentáře:

Okomentovat