neděle 5. ledna 2014

Julinka z jedlé zahrádky

Dětská knížka o tom, že skalničky a túje jsou ztráta času a energie a budoucnost patří kedlubnán, tuřínu, rajčatům a rukole... A že sekačka na trávu je ztělesněné zlo. Naprosto souhlasím!


Holčička Jůlinka partyzánsky obsadí jediný "ošklivý kout" zahrady u jejich domu. Ano, ten kout, kam se táta se svou sekačkou prostě nedostane. Tam si chodí Jůlinka hrát na džungli: všude roste samý anarchistický plevel, létají motýli a čmeláci a osmělí se sem dokonce i ježek a rejsek.


Protože trávník všude kolem je oholený na (odhaduju) dva centimetry a vůkol neroste vůbec nic kromě azalek a růží, rozhodnou se zvířátka s Jůlinkou nasadit v koutě nějaká semínka. A přichází lekce z urban gardeningu: děvčátko naplní hlínou a osází starý kočárek, prázdnou krabici od sušenek, prošlápnutý bubínek, batoh a podobné dávno nefukční věci.

Tenhle obrázek jsem stáhla z webu Kreativnisobe.cz, takže neobsahuje text, ale jen grafiku
Úroda je velkolepá a matka s otcem uznají, že koncept vymazlené zahrádky v satelitu prostě není udržitelný ani praktický... Takže příští rok zmizí tůje, růže, azalky a jim podobné krásy a zahradu obsadí záhonky se zeleninou... Za mne sto bodů! Řekla bych, že Jůlinka má samé klady: příběh je milý a ROZHODNĚ hodný následování. Knížka má krásné ilustrace i grafiku a minimum textu - takže je ideální pro malé děti. Navíc má skvělou přidanou hodnotu: na předsádkách najdete spoustu užitečných obrázků: semena k naklíčení, příklady užitečného plevele, který obohatí jídelníček i koupelnu, vybranou zeleninu vhodnou k domácímu pěstování. Na konec knihy autorka zařadila i pár receptů na "lektvary" - léčivé koupele, oleje nebo obklady z různých volně rostoucích bylin, kopřivový oplach na vlasy nebo zdravý salát s ptačincem.


Tahle knížka je super, pokud máte u domu alespoň několik volných metrů čtverečních. Já osobně jsem dost líná, ale záhonky a ovocnou zahradu máme a vášnivě pěstujeme. Samozřejmě - nemáme výnosy stejně bohaté, jako soused, co pleje snad dvakrát týdně. Ale stačí to. Obecně nedávám právo na život a péči ničemu, co se nedá sníst, takže "neužitečných rostlin" jako růže a spol. máme na předzahrádce opravdu minimum. A Tomáš seče kosou, takže zvěř se u nás taky nají...

 Autorka napsala už jednu knihu o Jůlince: Jůlinka z veselé zahrady. Je to leporelo pro ještě menší děti, ale to jsem v ruce zatím neměla...


Tereza Václavková: Jůlinka z jedlé zahrádky
Nakladatelství Verzone, 2013, cena kolem 200 Kč

2 komentáře:

  1. Výborný blog plný inšpirácie. Našla som ho náhodou až teraz a pri jeho čítaní som sa cítila ako v cukrárni:-) Neviem si vybrať, všetko sa mi páči. Aj keď väčšina kníh nevyšla v slovenčine, prečítame v češtine. Existuje toľko krásnych a dobre napísaných detských kníh, len ich treba hľadať. Škoda by bolo ich nenájsť. Ďakujem za blog, budem chodiť nazerať a inšpirovať sa. Pozdravujem zo Slovenska.
    katarína

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji za podrobný popis knížky, hledám po netu nějakou recenzi a tahle mi kápla do noty :) Už ji mám na seznamu věcí, které musím nutně synovi pořídit! Ještě jednou díky!

    OdpovědětVymazat